Birte Larsson Pedersen

– Det kjennes godt å kunne bidra

– Det er fint å kunne gå på jobb og være en del av et større fellesskap som jobber for å skape positive endringer i samfunnet. Det kjennes både riktig og godt. Det sier Birte Pedersen som har tatt over som ny økonomisjef hos Blå Kors Kristiansand.

Av Ivar Eidsaa. Foto Mats Kapstad.

Hun etterfølger Marie Vågenes som fortsetter som HR-ansvarlig hos Blå Kors Kristiansand. Da stillingen som ny økonomisjef ble lyst ut, var ikke Birte Pedersen i tvil om hun skulle søke.

– Det handler om et verdivalg der jeg kan bruke min kompetanse inn mot et verdibasert arbeid og et ønske om å kunne bidra i et arbeid som hjelper mennesker, forklarer Pedersen som kommer fra stillingen som økonomisjef hos Stormberg.

Jeg ble veldig positiv overrasket da jeg så omfanget av det forebyggende arbeidet som drives.

– Jeg kjente på forhånd litt til arbeidet som Blå Kors Kristiansand driver for å hjelpe mennesker med ulike utfordringer, sier hun.

– Når man har ungdom selv i hus og ser utviklingen i samfunnet og hvor mange som kan havne på siden, så gir det enda mer mening, legger hun til.

– Arbeidet som Blå Kors driver i Kristiansand, er også mye mer omfattende enn det jeg så for meg i utgangspunktet, sier Pedersen og viser til at arbeidet i dag består av 12 ulike virksomhetsområdet og at arbeidet årlig omfatter mange tusen mennesker. 

– Jeg tenkte det måtte være riktig å jobbe en plass som hjelper flest mulig, og så viser det seg at arbeidet er enda større enn jeg trodde, smiler hun.

Senest oppdatert: 24.04.2025